Da li oživljavanje nemačke čelične industrije može pomoći oporavku njene ekonomije? Istražite uticaj trgovinskih tarifa, odbrambene proizvodnje i energetskih troškova na ovaj ključni sektor.
Да ли оживљење немачке челичане може да помогне обнови њене привреде? Нови тарифи на увоз челика и алуминијума из САД, које је увео бивши председник Доналд Трамп, ступиле су на снагу, али постоји питање да ли немачка одбрамбена индустрија може да подстакне раст производње челика.
Након што је Трамп најавио повећање тарифа са 25% на 50%, Европска комисија је изразила спремност за увођење одмаздних мера. Немачка, као једна од највећих извозних привреда у свету, посебно у области аутомобила, машина, електронике и хемијских производа, могла би да се суочи са последицама ако дође до прекомерне понуде и пада цена, што би посебно погодило њену већ ослабљену челичану.
Међутим, са повећањем геополитичких тензија и фокусом на појачање одбрамбених капацитета, индустрија челика би могла да доживи препород, с обзиром да је овај материјал кључан за производњу оружја.
Немачки произвођач наоружања Рајнметал забележио је значајан раст вредности акција након што је нова влада, предвођена Фридрихом Мерцом, обећала додатна средства за одбрану. Ово је покренуло наду за опоравак сектора.
Томас Ерндл, портпарол за одбрамбену политику у немачком парламенту, истакао је да челичана тренутно пати од високих цена енергије, али је влада предузела мере за смањење тог оптерећења. „Ово није само економски проблем, већ и питање безбедносне политике“, рекао је, истакавши да се субвенције тренутно не разматрају.
Према коалиционом споразуму нове владе, порез на струју ће бити смањен на минимални ниво у Европи, уз смањење накнада за мрежу и других допунских трошкова.
Иако је смањење енергетских трошкова кључно, сектор се и даље суочава са бројним изазовима. Јефтин увоз из Кине, високе енергетске цене и прелазак на климатски прихватљивију производњу помоћу водоника отежавају опоравак индустрије.
Број запослених у немачкој челичани драстично се смањио током последњих деценија. Године 1990. било је око 175.000 радника, док данас има нешто више од 78.000.
Тобијас Алденхоф, шеф економске и трговинске политике у Немачком савезу челика, изјавио је да је сектор под великим притиском.
„Ако се клијентске индустрије опораве, то ће позитивно утицати на потражњу за челиком. Међутим, то зависи од услова на тржишту“
, додао је.
Савез је такође истакао да је неопходно да ЕУ развије ефикасне механизме за заштиту од прајс-дампинга и прекомерних капацитета, посебно из Кине.
Европска комисија је у марту покренула Акциони план за челик и метале, са циљем да се ублаже непоштене трговинске мере и прегледају ограничења увоза која су уведена током претходне Трампове администрације.
Иако одбрамбени сектор нуди извесне могућности за раст, ситуација у широј привреди остаје изазовна. Немачки индустријски гигант Тисенкруп наводно планира да прода додатних 30% свог челичног сектора чешком милијардеру Данијелу Кржетинском, који је већ стекао 20% удела прошле године.
Компанија се реструктурише и смањује запослене, што симболизује шире проблеме немачке привреде. Лоше инвестиције у иностранству и високи енергетски трошкови учинили су производњу челика све мање исплативом.
Глобална прекомерна понуда челика, углавном из Азије, додатно погоршава ситуацију. Тисенкруп је у првом полугодију ове године забележио губитак од 23 милиона евра.
Рајнметал је изразио задовољство што се тржиште оклопног челика диверзификује, са новим добављачима из Немачке. „Наша потражња за оклопним челиком удвостручила се у последње две године“, навео је портпарол компаније.
Иако је затварање Тисенкруповог челичног сектора било у плану дуже време, економски утицај биће значајан. Влада нема планове за спасавање компаније, а стручњаци сматрају да немачка привреда нема значајне конкурентске предности у овом сектору.
Челик је дуго био глобална роба, а Немачка већ сарађује са Чешком у аутомобилској индустрији. Иако продаја Тисенкруповог сектора можда неће угрозити одбрамбену индустрију, она представља велики губитак за немачку привреду.
Međunarodni registar dužnika
Proverom u registru dužnika osigurajte da je vaša finansijska istorija zaista čista i bez dugova.