Споразум о царинама између ЕУ и САД на помолу, али забринутост за будућност трговинских односа остаје. Тарифе на челик, алуминијум и аутомобиле и даље угрожавају европску привреду.
Споразум о царинама између САД и ЕУ се приближава, али постоји забринутост у вези са будућим преговорима и трансатлантским односима. Према дипломатама ЕУ, очекује се да ће трговински односи са САД остати изазовни, чак и након постизања основног споразума.
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен изјавила је у четвртак:
"Радимо без прекида како бисмо постигли први споразум са САД – да би царине остале што ниже и осигурали стабилност која је неопходна предузећима. Међутим, нисмо наивни. Знамо да се односи са САД можда неће вратити у пређашње стање."
Тренутно, САД примењују царине од 50% на европски челик и алуминијум, 25% на аутомобиле и 10% на све увозе из ЕУ. Одлука председника САД Доналда Трампа се очекује у вези са трговинским споразумом који би могао решити спор о царинама, који траје од марта.
Иако се оквирни споразум чини достижним, он би представљао само први корак ка свеобухватнијем трговинском договору. Европљане забрињавају будући преговори и дугорочни ефекти на трговинске односе.
Министри трговине ЕУ састаће се 14. јула како би разговарали о будућности односа са САД. Према једном дипломати ЕУ, "чак и ако се постигне споразум, то вероватно неће бити крај. Трговински односи са САД постали су крхки и непредвидљиви."
Европска комисија, која је дуго заговарала нулте царине за индустријску робу са обе стране Атлантика, сада је предложила основну стопу од 10% за робу из ЕУ која стиже у САД. Изузеци могу се применити на авионе и алкохолна пића, али преговори о другим стратешким секторима – као што су аутомобили, алуминијум, челик и фармацеутски производи – и даље су несигурни.
Други дипломата ЕУ предвиђа тешке преговоре међу 27 земаља чланица. Након одобрења основног споразума, свака земља ће проценити како ће њена економија бити погођена и шта ће бити потребно за будуће преговоре како би се ублажили негативни утицаји.
Краткорочно, тензије могу нарасти у вези са могућом применом листе репресалија ЕУ вредне 21 милијарду евра, која је суспендована до 14. јула. Док земље попут Немачке и Италије заговарају флексибилан приступ, Француска жели да покаже чврстину. Друга листа репресалија, вредна 95 милијарди евра, такође је спремна, али њена примена још није одређена.
Međunarodni registar dužnika
Proverom u registru dužnika osigurajte da je vaša finansijska istorija zaista čista i bez dugova.