Шта очекујемо од састанка Азијске инфраструктурне инвестиционе банке (АИИБ) ове недеље? Истражите достигнућа, будуће циљеве и значај за Европу.
Ове недеље у Пекингу почиње годишњи састанак Азијске инфраструктурне инвестиционе банке (АИИБ). Ова институција, основана да подстакне развој у Азији, током протекле деценије финансирала је више од 300 пројеката у 38 земаља, уложивши преко 60 милијарди долара.
АИИБ је постала други највећи мултилатерални зајмодавац на свету. Окупља 110 чланица, укључујући и значајне европске привреде попут Француске, Немачке, Италије и Уједињеног Краљевства. Заједно, ове земље представљају четири петине светске популације и скоро две трећине глобалног БДП-а.
Пројекти које подржава АИИБ допринели су бројним достигнућима: смањењу емисија угљеника за 28,5 милиона тона годишње, инсталирању 21,3 гигавата обновљиве енергије, као и побољшању урбаног превоза за скоро милијарду људи.
Иако је напредак видљив, инфраструктурни јаз у свету остаје огроман. Сама Азија, према проценама АИИБ-а, захтева око 3 билиона долара годишње да би испунила растуће потребе.
"Инфраструктура је темељ на коме друштва граде трајни и инклузивни просперитет, укључујући жене и девојчице. Финансијска подршка кључна је за решавање овог проблема који кочи равноправни раст и одржава људе у сиромаштву,"
наглашава банка.
Ове године, упркос геополитичким изазовима, састанак носи тему "Повезивање за развој, сарадња за просперитет", што потврђује став да мултилатерализам и међународна сарадња имају кључну улогу у испуњавању инфраструктурних потреба.
Једна од главних преокупација АИИБ-а је подршка одрживим пројектима и климатским циљевима. Године 2024, 67% финансијских средстава банке било је усмерено на климатске иницијативе, што је пораст у односу на 2023. годину. Очекује се да ће овај састанак донети додатне обавезе за чисту енергију, осигурање воде и екологичнији урбани транспорт.
Још једна значајна тачка дневника биће избор новог председника АИИБ-а, само другог у историји банке. Наследиће Ђина Ликуна, чији мандат истиче у јануару 2026. "Нови председник наслеђује јаку институцију – са јасном мисијом, чврстим управљањем и тимом посвећеним реалним резултатима," наводи се у саопштењу.
Инфраструктура утиче на све – од путовања и енергије до климатских промена. Стога одлуке донете у Пекингу ове недеље имаће дугорочне последице за милионе људи широм света.
Međunarodni registar dužnika
Proverom u registru dužnika osigurajte da je vaša finansijska istorija zaista čista i bez dugova.